راهنمای کتابخانه دیجیتال حنان

راهنمای کتابخانه دیجیتال حنان

فهرست مندرجات راهنما

بستن پنجره
--مرور
--جستجو
--جستجوی پیشرفته
--رسته ها
--مجموعه ها
--ثبت نام در کتابخانه دیجیتال حنان
--ورود اطلاعات
--کارتابل من
--ویرایش اطلاعات شخصی
--دریافت Email Alert
 

کتابخانه دیجیتال حنان ابزاری جهت توزیع و حفظ محصولات پژوهشی دیجیتال است در اینجا شما می توانید به کتب، مقالات، گزارش های فنی، مقالات کنفرانس، پایان نامه ها و ... در قالب دیجیتال دسترسی داشته باشید

ممحتویات کتابخانه دیجیتال حنان می تواند بر اساس رسته ها ، زیر رسته ها و مجموعه ها سازماندهی شود رسته ها می تواند بر اساس طبقه بندی دانشکده ها و گروه های آموزشی ( در دانشگاه ها) و یا بر اساس دپارتمان های مختلف سازمان ها توسط مدیر سیستم تعریف شوند. هر کدام از رسته ها می توانند به تعداد نا محدودی زیر رسته و مجموعه داشته باشند و هر کدام از مجموعه ها هم می توانند محتوی تعداد نامحدودی آیتم اطلاعاتی باشند


مرور بالا

مرور: به شما اجازه می دهد لیست رکوردها را براساس عنوان، نویسنده، تاریخ نشر یا نوع مدرک ببینید

لیست رسته ها و مجموعه ها: لیست رسته ها و مجموعه ها را به ترتیب الفبا نمایش می دهد

مرور بر اساس عنوان: لیست عناوین موجود در کل حنان را نمایش می دهد

مرور بر ساس پدیدآورنده: لیست پدیدآورندگان موجود در کل حنان را نمایش می دهد

مرور بر اساس موضوع: لیست موضوعات موجود در حنان را نمایش می دهد

مرور بر اساس تاریخ: لیست رکوردهای موجود در حنان را به ترتیب زمانی نمایش می دهد

شما باید در سیستم Log In کنید اگر :

ورود اطلاعات این امکان را به شما می دهد تا با پر کردن یک فرم ابرداده ای، یک رکورد اطلاعاتی شامل اطلاعات کتابشناختی واصل ماده دیجیتال را در رسته ها و مجموعه های مختلف با توجه به سیاست مدیر سیستم وارد نمایید.

My HannanDL صفحه شخصی کاربران کتابخانه دیجیتال حنان است که در آن رکورد های اطلاعاتی به اشتراک گذاشته شده توسط کاربر نمایش داده می شود. همچنین در این صفحه وظایف محول شده به کاربران توسط مدیر سیستم اعم ز ویرایش و یا تایید حذف رکوردهای اطلاعاتی توسط کاربران مسئول، نمایش داده می شود. تنظیمات مربوط به آگاه شدن از وارد شدن رکورد جدید در مجموعه ای خاص از طریق ایمیل نیز در این صفحه انجام می شود

ویرایش اطلاعات شخصی به شما اجازه می دهد اطلاعات خود را ویرایش کنید و یا کلمه عبور خود را تغییر دهید

درباره اطلاعاتی درباره کتابخانه دیجیتال حنان و تیم تحقیق و توسعه نرم افزار در اختیار شما قرار می دهد


جستجو بالا

حنان از موتور جستجوی Jakarta Lucene استفاده می کند. در اینجا به توضیحاتی در خصوص این موتور جستجو، اشاره می کنیم:

چه چیزهایی در جستجوی آزاد حنان، بازیابی می شود:
کلید واژه هایی که شما در فیلد جستجو وارد می کنید در فیلدهای title, author, subject, abstract, series, sponsor and identifier جستجو خواهد شد.

اگر جستجوی تمام متن در حنان شما فعال شده باشد کلید واژه شما در متن مدارک نیز جستجو خواهد شد. جهت کسب اطلاعات بیشتر در این رابطه با مدیران سیستم تماس حاصل نمایید.

واژه هایی که جستجو نمی شوند- Stop Words :
موتور جستجو، اغلب واژه هایی که تعداد تکرار آنها در متون زیاد است ولی ارزش اطلاعاتی ندارند را نادیده می گیرد:

"a", "and" , "are" , "as" , "at" , "be" , "but" , "by" , "for" , "if" , "in" , "into",

"is" ,"it" ,"no" , "not" , "of" , "on" , "or" , "such", "the" , "to" , "was"


موتور جستجوی حنان از دو بخش تشکیل شده است:
-- جستجوی ساده
-- جستجوی پیشرفته

جهت جستجو در تمام حنان می توانید از فیلد جستجوی ساده بالای صفحه استفاده کنید.

Search Box

پس از وارد کردن یک عبارت و جستجوی آن، شما به صفحه جستجوی پیشرفته و نتایج جستجو دسترسی خواهید داشت.

Search Box

با خالی گذاشتن باکس جستجو تمام رکوردهای موجود در پایگاه اطلاعاتی را می توانید ببینید. همچنین با کلیک روی ذره بین به جستجوی پیشرفته دسترسی خواهید داشت.


جستجوی پیشرفته بالا

جستجوی پیشرفته حنان از دو بخش تشکیل شده است:
---- فیلد جستجوی آزاد
---- فیلتر ها بر اساس فیلدهای نوع مدرک، عنوان، پدیدآورنده و تاریخ نشر
شما می توانید در فیلد آزاد کلید واژه ای را جستجو کنید و یا از فیلتر ها استفاده کنید.

برای مثال:
کلید واژه Economics جستجو می شود و محدود می شود به پدیدآورنده Doris Kohn.

تطابق واژگان
موتور جستجو خودکار عبارات شما را با حالت جمع، زمان های مختلف(گذشته، آینده) گسترش می دهد.

تکمیل خودکار واژگان
فیلتر های جستجو به جداول کشف اللغات متصل هستند . با وارد کردن ابتدای واژگان، سیستم بصورت خوکار آنها را تکمیل کرده و تعداد تکرار آنها را در سیستم برایتان نمایش می دهد.

با انتخاب واژه صحیح ادامه روند جستجو انجام می شود.

انواع فیلتر

فیلتر های شما می توانند برابر با مقداری باشند یا نباشند و یا شامل مقداری شوند یا نشوند.

اگر تمایل دارید از فیلتر های بیشتری استفاده کنید، می توانید از کلید "Add more" استفاده کنید.


رسته ها بالا

محتویات کتابخانه دیجیتال حنان می تواند بر اساس رسته ها ، زیر رسته ها و مجموعه ها سازماندهی شود. رسته ها می تواند بر اساس طبقه بندی دانشکده ها و گروه های آموزشی ( در دانشگاه ها) و یا بر اساس دپارتمان های مختلف سازمان ها توسط مدیر سیستم تعریف شوند. هر کدام از رسته ها می توانند به تعداد نا محدودی زیر رسته و مجموعه داشته باشند و هر کدام از مجموعه ها هم می توانند محتوی تعداد نامحدودی آیتم اطلاعاتی باشند. این دسته بندی، انعطاف پذیری را در پاسخگویی به نیازهای اطلاعاتی کابران در اختیار کتابخانه دیجیتال حنان قرار می دهد.

هر رسته فرم ورود اطلاعات مختص خود را دارد که فیلدهای نمایشی آن و همچنین اخبار مربوط به آن و مجموعه هایش را می توانید ورود اطلاعات کنید


مجموعه ها top

رسته ها می توانند تعداد نا محدودی زیر رسته ها و یا مجموعه ها را در خود جای دهند . اطلاعات می توانند بر اساس موضوع اصلی یا نوع مدرک یا دیگر خصوصیات دسته بندی شوند . این دسته بندی در روند بازیابی اطلاعات بسیار سودمند هستند. همین روند برای ایجاد مجموعه ها نیز صد ق می کند . هر مجموعه هم می تواند برای خود گردش کار و یا دسته بندی متفاوتی داشته باشد. همچنین هر مجموعه فرم مخصوصی جهت وارد کردن اطلاعات نمایشی و اخبار خود را دارد.


ثبت نام در کتابخانه دیجیتال حنان بالا

ممکن است وارد صفحاتی از حنان شوید که از شما بخواهد تا در سیستم Log In کنید .اگر نام کاربری ندارید، می توانید در سیستم ثبت نام کنید. در این صورت شما نام کاربری و کلمه عبور واهید داشت. البته برخی از بخش های سیستم نیاز به سطح دسترسی های خاص دارد که باید این دسترسی ها توسط مدیر سیستم برای شما باز شود. در این صورت لطفا با مدیر سیستم در تماس باشید.

وقتی برای اولین بار می خواهید وارد سیستم شوید باید به صفحه My HannanDL بروید و بروی "ثبت نام" کلیک کنید. سیستم آدرس ایمیل شما را می خواهد، بعد از وارد کردن آدرس، ایمیلی حاوی لینک صفحه ورود اطاعات شخصی، بدست شما می رسد. روی آن کلیک کنید و ادامه مراحل ثبت نام را انجام دهید.


ورود اطلاعات بالا

توقف در طول پروسه ورود اطلاعات

در هر مرحله ای از ورود اطلاعات که هستید، شما این امکان را دارید تا ورود اطلاعات خود را متوقف کنید. برای اینکار افیست تا دکمه "cancel/save" را در پایین صفحه بفشارید. اطلاعات وارد شده توسط شما ذخیره می شود تا هنگامی که شما به سیستم برگردید و کار خود را به پایان برسانید. همچنین هر بار که به صفحه My HannanDL مراجعه می کنید ما به شما یادآوری می کنیم که باید این اطلاعات را تکمیل کنید. همچنین شما می توانید در هر مرحله ای که هستید ورود اطلاعات این رکورد را لغو کنید.

انتخاب مجموعه

نوار پیشرفت : دکمه های مستطیل شکل بالای صفحه

در بالای فرم ورود اطلاعات شما چند دکمه مستطیلی شکل می بینید که هر کدام نماینده یکی از مراحل ورود اطلاعات است و در هر زمان با تغییر رنگ خود، به شما می گوید که در کدام مرحله از کار هستید. شما می توانید از این دکمه ها برای حرکت در مرحله های مختلف استفاده کنید.

Progress Bar

مجموعه را انتخاب کنید:

برای انتخاب مجموعه مورد نظر جهت ورود اطلاعات، روی منوی "مرور" در بالای صفحه کلیک کنید و "رسته و مجموعه ها" را انتخاب کنید. در لیست نمایش داده شده روی مجموعه مورد نظر کلیک کنید.

اگر مجوز لازم جهت ورود اطلاعات را نداشتید لطفا با مدیر سیستم تماس بگیرید


ورود اطلاعات: توصیف رکورد - صفحه اول ابتدای ورود اطلاعات بالا

در این صفحه شما باید نوع مدرک مورد نظر را انتخاب نمایید. دق داشته باشید بر اساس نوع مدرک انتخاب شده توسط شما چیدمان فیلدهای فرم شما متغیر می باشد. همچنین شما این امکان را دارید که با استفاده از کلید های Shift یا Ctrl چند نوع مدرک را انتخاب نمایید.

Type Submit

برای رفتن به مرحله بعد روی کلید Next کلیک کنید و یا برای لغو و بستن ورود اطلاعات cancel/save را بفشارید.


ورود اطلاعات : توصیف رکورد - صفحه دوم ابتدای ورود اطلاعات بالا

اطلاعاتی که شما داخل فرم ورود اطلاعات و فیلدهای مختلف وارد می کنید، کاربر شما را قادر می سازد تا به آیتم های وارد شده توسط شما به راحتی دسترسی پیدا کند. در نتیجه در صحت اطلاعات ورودی دقت کنید.

پدیدآورندگان:

در اینجا شما می توانید اشخاص مختلف با نقش های متفاوت و یا سازمان های مختلف را که در پدیدآمدن این منبع همکاری داشته اند را وارد نمایید. جهت اضافه کردن یک پدیدآورنده جدید دکمه "Add More" را بفشارید.

Author submit


عنوان:

عنوان، عنوان فرعی، عنوان روی عطف و ... را در این فیلد وارد نمایید . ابتدا نوع آن را انتخاب نمایید، در نهایت شرح آنرا وارد نمایید. دقت کنید که هیچ مدرکی نمی تواند بدون عنوان باشد.

title submit


تاریخ انتشار:

تاریخ انتشار مدرک مورد نظر را در اینجا وارد نمایید. اگر از ماه و یا روز دقیق انتشار مدرک اطلاعی ندارید آنرا خالی رهاکنید، ولی وارد کردن سال انتشار اجباری است.

date of issue


 

ناشر

این فیلد فقط در مدارک مرتبط ظاهر می شود. ( برای مثال: کتاب). نام ناشر اثر را در اینجا وارد نمایید. در صورتیکه ناشر اثر بیشتر از یکی بود، از دکمه "Add more" استفاده نمایید.

publisher submit


محل انتشار:

این فیلد فقط در مدارک مرتبط ظاهر می شود. ( برای مثال: کتاب). اطلاعات مربوط به محل نشر اثر را در اینجا وارد نمایید. در صورتیکه ناشر اثر بیشتر از یک محل نشرداشت، از دکمه "Add more" استفاده نمایید

publisher submit


فروست:

اطلاعات مربوط به فروست را در اینجا وارد نمایید. اگر نیاز به تکرار فیلد داشتید از دکمه "Add more" استفاده کنید.

Series


شناساگر ها:

اگر شماره شناسایی واحدی از مدرک را می شناسید، ابتدا نوع آنرا از طریق منوی مربوطه انتخاب کنید و اطلاعات مربوطه را وارد نمایید.

Govt.doc # - شماره شناسایی اسناد دولتی - e.g. NASA SP 8084
ISBN - شماره استاندارد بین المللی کتاب - e.g. 0-1234-5678-9
ISSN - شماره استاندارد بین المللی نشریات - e.g. 1234-5678
ISMN - شماره استاندارد بین المللی موسیقی - e.g. M-53001-001-3
URI - آدرس جهانی منبع - e.g.. http://www.HannanDL.org/help/submit.html
Other - شماره شناسایی های دیگری که در بالا ذکر نشده -

identifiers


زبان:

زبان مربوط به مدرک را از اینجا انتخاب نمایید. انتخاب این فیلد بصورت پیش فرض N/A است. اگر مدرک شما زبان مشخصی ندارد، پیش فرض فیلد را تغییر ندهید.

language


برای دسترسی به صفحه بعدی فرم و ادامه ورود اطلعات دکمه more را بفشارید. در غیر اینصورت روی دکمه "cancel/save" کلیک کنید تا بتوانید فرم را ذخیره کنید و بعدا به ادامه ورود اطلاعات آن بپردازید و یا اینکه ورود اطلاعات مدرک را لغو کنید. همچنین از طریق دکمه previous می توانید به صفحات قبلی دسترسی پیدا کنید.

next


ورود اطلاعات: توصیف رکورد - صفحه سوم ابتدای ورود اطلاعات بالا

اطلاعات مربوط به ویرایش اثر را در اینجا وارد نمایید.

edition


موضوع/ کلید واژه:

لطفا موضوع و کلید واژه های مرتبط با مدرک را در اینجا وارد نمایید . این کلید واژه ها می تواند مدرک شما را توصیف کند . هر چقدر کلید وازه های بیشتری به مدرک اختصاص دهید احتمال بازیابی آنرا توسط کاربر بیشتر می کنید. کلید واژه ها را از عام به خاص وارد نمایید.برای اختصاص دادن موضوعات بیشتر از کلید "Add more" استفاده نمایید.

keywords


چکیده:

ما از شما می خواهیم تا جهت بازیابی بهتر مدارک توسط کاربرانتان چکیده ای از مدرک را در اینجا وارد نمایید. این فیلد هیچ محدودیت طولی ندارد.


توضیحات:

در اینجا می توانید توصیفات دیگری از مدرک را که ممکن است کاربرانتان به آن نیاز داشته باشد یا علاقه دارد آنرا بداند، را در اینجا وارد نمایید.


برای دسترسی به صفحه بعدی فرم و ادامه ورود اطلعات دکمه more را بفشارید. در غیر اینصورت روی دکمه "cancel/save" کلیک کنید تا بتوانید فرم را ذخیره کنید و بعدا به ادامه ورود اطلاعات آن بپردازید و یا اینکه ورود اطلاعات مدرک را لغو کنید. همچنین از طریق دکمه previous می توانید به صفحات قبلی دسترسی پیدا کنید.

next


ورود اطلاعات: بارگزاری فایل - صفحه چهارم ابتدای ورود اطلاعات بالا

روی دکمه Browse کلیک کنید. یک پنجره برای شما نمایان می شود. شما می توانید از این طریق در مسیر های مختلف سیستمتان گردش کنید، در نهایت مسیر نهایی فایل مربوطه را به حنان بدهید و روی آن دوبار کلیک کنید. مسیر و نام فایل مربوطه در فیلد مربوطه وارد می شود. روی دکمه more کلیک کنید.

browse


File Description

هر توضیحی در مورد فایلهای الحاقی را می توانید در اینجا وارد نمایید. برای مثال اگر آیتم شما چند فایل الحاقی داشت شما با این توضیحات می توانید کاربر خود را در انتخاب صحیح فایل راهنمایی کنید. شما می توانید در این فیلد یادداشت کنید " اصل مقاله "، " عکس "، " برنامه کامپیوتری " یا ...

description


کارتابل من بالا

اگر شما از کاربران حنان باشید، به این صفحه دسترسی خواهید داشت و با توجه به سطح دسترسی شما به امکانات سیستم می توانید موارد زیر را در این صفحه مشاهده کنید:


ویرایش اطلاعات شخصی بالا

از طریق این صفحه شما می توانید اطلاعات شخصی خود را ویرایش کنید. جهت دسترسی به این صفحه شما باید داخل سیستم Log In کرده باشید.


ثبت نام جهت دریافت ایمیل تازه ها بالا

کاربران می توانند مجموعه های مورد علاقه خود را مشخص کنند تا روزانه آیتم های تازه وارد در این مجموعه ها را از طرق ایمیل، امطلع شوند


دسترسی به دیگر منابع

بالا

جهت رسیدگی به مشکلات احتمالی و یا آموزش حنان لطفا با مدیران HannanDL تماس حاصل نمایید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره کتابخانه دیجیتال حنان و یا آشنایی بیشتر با سایر محصولات شرکت پیام، به وبسایت HannanDL مراجعه فرمایید.